Psy

Jak poradzić sobie z fobią i strachem przed psami?

Kynofobia jest rodzajem fobii, która jest bardziej powszechna niż nam się wydaje i jest spowodowana w większości przypadków przez wcześniejsze złe doświadczenia z tym zwierzęciem. W wielu przypadkach może to nawet nie być związane z ugryzieniem. Po prostu szczeknięcie, które przestraszyło nas w dzieciństwie, warknięcie, pies, który gonił nas, gdy jako dzieci jeździliśmy na rowerze… wywołało w nas prawdziwe przerażenie, gdy natknęliśmy się na psa.

Jak wiele fobii, irracjonalny strach przed psami może być leczony z pomocą psychologiczną.

Przezwyciężanie fobii psów poprzez terapię ekspozycyjną

Terapia, która jest zwykle wprowadzana do praktyki przez tych specjalistów koncentruje się na ekspozycji w celu zmierzenia się z problemem i przezwyciężenia go. Gdy przyczyny tej fobii zostały przeanalizowane i wiemy, jakie są nasze reakcje, gdy widzimy lub spotykamy psa. Jest to terapia, która jest skutecznie stosowana w leczeniu lęku spowodowanego przez inne bardzo powszechne fobie, takie jak klaustrofobia, agorafobia lub strach przed lataniem.

Faza pierwsza: Postępowanie z szczeniętami

Radzenie sobie z fobią będzie obejmować zbliżenie się do psów. Pierwszym krokiem może być zajęcie się tymi najmniejszymi szczeniętami. Wielu ludzi myśli, że psy, gdy dorosną stają się agresywne i niebezpieczne, mogą ugryźć i stąd bierze się ich strach. Wzięcie szczeniaka pomoże nam zobaczyć, że psy nie są zwierzętami, których należy się bać, ale są najlepszym przyjacielem człowieka, i że nie chodzi tu o niebezpieczne psy, ale o niebezpiecznych właścicieli. Tak jak w przypadku wychowania dziecka, pies potrzebuje opieki i wychowania. Jeśli psy dorastają w przestrzeni, w której tego brakuje i której właściciele, co więcej, zachęcają do tego agresywnego zachowania, psy podobnie jak ludzie, staną się niebezpiecznymi istotami. Kontakt ze szczeniakiem pozwoli nam poznać, że te zwierzęta z natury nie są takie, ale są istotami, które szukają towarzystwa, opieki, czułości i szacunku.

Faza druga: Postępowanie z dorosłymi psami

Kiedy już uda nam się bez obaw przebywać ze szczeniakami, możemy zrobić kolejny krok i wystawić się na działanie dorosłego psa. Ten krok może być trudny, dlatego ważne jest, abyśmy nie spieszyli się i byli pewni, że jesteśmy na niego gotowi. Możemy odwiedzać przyjaciół, którzy mają zwierzęta lub spacerować z nimi po ulicy, gdy przyprowadzą swojego pupila. Nie musimy do nich podchodzić, podnosić ich, dotykać…. Na początku wystarczy być u ich boku, nie bojąc się. Stopniowo zauważymy, że jesteśmy bardziej zrelaksowani i przestajemy odczuwać lęk, który jest typowy dla psiej fobii. Kolejnym krokiem może być podejście do dorosłego psa, aby go pogłaskać lub wyprowadzić na spacer i zrobić to wtedy, gdy będziemy pewni, że możemy to zrobić.

Przezwyciężenie fobii nie jest procesem szybkim ani liniowym. Każda osoba potrzebuje czasu, aby poradzić sobie z problemem. Inni podejmują kroki i wycofują się, bo nie są pewni. Ważne jest to, żebyśmy byli w stanie iść naprzód we własnym tempie, nawet jeśli wymaga to czasu.