Berneński pies górski to piękna rasa psów górskich, niezwykle wszechstronna, pochodząca z dolin szwajcarskich. Nazywany również Bouvier Bernois lub po prostu Berneńczyk, był używany przez wieki do najróżniejszych zadań, od pasterza bydła do psa stróżującego.
Co ciekawe, jest to jedyna z czterech szwajcarskich ras psów, która ma długie włosy. Znany z tego, że jest bardzo posłuszny, duży i wytrzymały, ma spokojny i przyjazny charakter, więc często można go zobaczyć uczestniczącego (i wygrywającego) w wielu konkursach psów i zawodach pasterskich.
Charakter berneńskiego psa górskiego
Berneński pies górski jest uczuciowym, inteligentnym i czujnym psem. Idealny towarzysz dla całej rodziny z uwagi na jego cierpliwość do dzieci i spokojne usposobienie. Lojalny, jest psem, który chętnie uczestniczy w zajęciach domowych.
Ze względu na jego duże rozmiary, ważne jest, aby od szczenięcia uczyć go jak zachowywać się w domu i jak postępować z ludźmi. Jego proces dojrzewania jest powolny, oznacza to, że pies osiąga swoje dorosłe rozmiary, a mimo to nadal wykazuje zachowania i postawy szczenięce. Wielki obrońca swojej rodziny, berneński pies górski rzadko jest agresywny. Może być nieco powściągliwy wobec obcych i ogólnie nieco nieśmiały, dlatego tak ważne jest, aby socjalizować go od szczenięctwa. Szczeniaki są ciekawskie i figlarne, zawsze gotowe do zabawy i przytulania.
Cechy charakterystyczne rasy
Berneński pies górski jest dużym psem, o wysokości w kłębie od 65 do 70 cm u samców i od 58 do 65 cm u samic. Jego przybliżona waga wynosi około 40 kg.
Łatwo go rozpoznać po trójkolorowej sierści i tak zwanym „krzyżu szwajcarskim” o białym kolorze, który widnieje na jego klatce piersiowej. Może mieć białe i czerwonawe kępki na głowie, klatce piersiowej, nogach i na końcu ogona. Jego ciało jest mocne i dobrze wyważone, kończyny smukłe i silne, a ogon bardzo wełnisty. Uszy, nie nadmiernie duże i trójkątne w kształcie, opadają po obu stronach głowy. Sierść berneńskiego psa górskiego jest długa, bardzo gładka i delikatna.
Jak wychowywać berneńczyka?
W swoich początkach, hodowcy berneński pies górski wybrał silne, potulny i posłuszny psy, zawsze gotowy do wykonania polecenia i wykonywać różne zadania w polu i gospodarstwa, ale także wewnątrz domu. W wyniku tej selekcji powstał obecny berneńczyk, pies domowy, pracowity i szczęśliwy, aby uszczęśliwić swoich właścicieli. Dlatego też jego trening jest stosunkowo łatwy. Aby wykształcić go prawidłowo, niezbędne jest aby rozpocząć pracę z nimi od młodości i postępowanie zgodnie z serią wytycznych: dużo ćwiczeń fizycznych, dobre jedzenie i odpowiednia rutyna.
Sesje treningowe nie powinny być zbyt długie, wystarczy 10 minut, w przeciwnym razie pies będzie zmęczony i straci koncentrację. W każdym przypadku musi to być szkolenie pozytywne, wzmocnione nagrodami i pieszczotami.